— Applications Here —
Executive Officers
Gavin Ford | Terry Bastian | Karl Rapp |
President | Vice President | Senior Trustee |
Don Follett | Kathy Mummert | Stephen Roth |
2nd Year Trustee | 3rd Year Trustee | Treasurer |
Cheryl Zwigart | Sabrina Burrous | |
Secretary | Membership Secretary |
Line Officers
Todd Zwigart | Steve Bartholomew | Austin Schrader | Travis Frankenfield |
Fire Chief | Captain | Lieutenant 40 | Lieutenant 401 |
Active Firefighters
Craig Moyer | Sabrina Burrous | Jon Hafner | Tiffany Adams |
Firefighter | Firefighter | Firefighter - EMT | Firefighter |
Jesse Clark | Trevon Mixell | Austin Schrader | Kyle Walcott |
Firefighter | Firefighter | Firefighter | Firefighter |
Gavin Ford | Mandy Moyer | Shawn Eden | Steve Bartholomew |
Firefighter | Firefighter | Firefighter | Firefighter |
Shelly Briner | Owen Kostoff | ||
Firefighter - EMT | Firefighter |
Fire Police
Gavin Ford | Karl Rapp | Stephen Roth | Todd Zwigart |
Fire Police Captain | Fire Police Lieutenant | Fire Police Officer | Fire Police Officer |
Members
Lester Aungst | Matt Bailey | Terry Bastian |
William Battle | Andrea Wenger | George Bennett |
Thomas Bennett | Jesse Berdanier | Kathleen Bloss |
Timothy Bloss | Tyler Boyer | Nathan Bragunier |
Shelly Briner | David Buckwash | John Cataldi |
Colton Zaleck | Rachel Wentzel | Jesse Clark |
Jere Coxon | Sam Detweiler | Marvin Dones |
David Drake | Matt Duvalll | Bruce Elliot |
Jess Etzle | Tom Etzle | Don Follett |
Scott Fink | Gavin Ford | David Foreman |
Angela Frey | Kacey Fry | John Garrett |
Joe Gilpatrick | Holly Goho | Steve Goho |
Warren Greene | Jon Hafner | Michael Hays |
Kevin Hinton | Anthony Intieri | Alan Jacob |
Andria Jacob | Rev. Paul Kauffman | Carter Koch |
T. Robert Kohnlein | Grace Kulkarni | Rodney Zwigart |
Justin Lenker | William Levesque | David McCaughey |
Joel Medvidovich | Maxx Miller | David Mills |
Jonathan Morris | Lisa Moyer | Mike Moyer |
Another Nickle | Ronald Nojunas | Richard Pearce |
David Ramberger | Frank Raudensky | Charles Richwine |
Rob Robinson | Natasha Roberson | Martel Robinson |
Terry Rodenhaber | Robert Romanoski | Stephen Roth |
Donald Ryan | Jeremy Saul | Denise Schiano |
Pasquale Schiano | Austin Schrader | Deb Seneca |
David Shade | Jack Shaub | Jamie Sheriff |
Scott Sheriff | Adam Sikorski | Al Stuckey |
Norm Templin | Dennis Zeller | John Troup |
Cheryle Turner | ||
Lifetime Members
Matthew Lemmon | John Tinari | Will Skinner |
Past Chief / Member | Past Chief | Past Chief |
Todd Zwigart | Robin Bloss | David J. Turner |
Fire Chief | Past Chief | Past Chief |
David J. Turner | Ken Beard | Neill Martin |
Past Chief | Past Chief | Past Chief |
Robert Swab | Barry Miller | David S. Turner |
Past Chief | Past Chief | Past Deputy Chief |
Rebecca Frankenfield | Travis Frankenfield | Austin Schrader |
Past President | Lieutenant | Lieutenant |
Michael McKenna | Thomas Leach | Craig Powers |
Member | Past President / Firefighter | Past Firefighter |
John Rowe | Saul Schmolitz | Troy Snodgrass |
Past Firefighter / EMT | Past Firefighter | Past Firefighter / Paramedic |
Craig Moyer | Ed Wenger | Cory Noell |
Firefighter | Past Firefighter | Past Firefighter |
William Payne | Cheryl Zwigart | Cathy Skinner |
Member | Member | Member |
Michael Sobers | Shirley Grunden | Lisa Powers |
Member | Member | Member |
Thomas Swank | Richard A. Jacobs | Greg Ramberger |
Member | Member | Member |
Spiros Sgagias | Tom Sgagais | Ken Gabor |
Member | Member | Member |
Brett Kern | Allen Smith | Richard Wilson |
Member | Member | Member |
Authur Peirson | Frank Forsyth | Donald Herbster |
Member | Member | Member |
William Hummelright | Terry Hocker | Richard Wilson |
Member | Member | Member |
Jean Calvin Smith | Keith Weinhold | R.B. Shay |
Member | Member | Member |
Dennis Mosser | K. Jeffrey Saul | Warren Martin |
Member | Member | Member |
Brain Hench | Nathan Hench | Roger Hench |
Member | Member | Member |
Frank Forsyth | Greg Forsyth | James Brillinger |
Member | Member | Member |
Kirby Coffman | Edward Harlach | Mark Dabrishus |
Member | Member | Member |
Robert Swab | ||
Member |
Junior Program
No Current Juniors |
**Gone but Never Forgotten**
Micheal Powers | Robert Ruddy | Robert McCleaster |
Past Chief | Past Chief | Past Chief |
Bill Noell | Murv Grunden | Charles Fisher |
Past Deputy Fire Chief | Fire Police Captain | Fire Police Officer |
Dan Wolfe | James Griffey | Don Smith |
Firefighter | Firefighter | Member |
Kenneth Wolfe | Richard Waltz | Charles Wertz |
Member | Member | Member |
Russell Stare | Samuel Ulrich | Greg Vennell |
Member | Member | Member |
Adam Wagner | John C. Rowe Jr. | Francis Powers |
Member | Member | Member |
Robert R. Ruddy | M.D. Sours | John Snodgrass |
Member | Member | Member |
Alvin Smith | Donald Seneca | Jean c. Smith |
Member | Member | Member |
Karl Saul | Nevin Rovenolt | Michael Rosenberger |
Member | Member | Member |
Daniel Ricker | Wayne Riddle | Max Roberts |
Member | Member | Member |
John Rex | John Renshaw | Fredrick Price |
Member | Member | Member |
J. Calvin Neill | William Middleton | Frank Buckwash |
Member | Member | Member |
John Gawel | William Goho | Melissa Jorich |
Member | Member | Member |
Ruhl Fleagle | William Eichelberger | Mark Eckman |
Member | Member | Member |
Gilbert Diffenderfer | Robert Dolson | Charles Eckard |
Member | Member | Member |
Allen Smith | Lloyd F. Kern | Roger M. Hench |
Member | Member | Member |
Spencer Arnold | Raymond Baker | Gerald Bordner |
Member | Member | Member |
Frank Bowman | Micheal Buckwash | Thomas Caldwell |
Member | Member | Member |
Orion Bekelja | ||
Member |